"...amíg a sajtómunkások zsebükben hordják a sajtószabadságot, ebben az országban nem lesz igazi demokrácia..." (Kepes András)
A napokban tette közzé a Gemius Hungary Kft. médiakutató negyedéves gyorsjelentését a magyarországi internet felhasználók tartalom fogyasztási adatairól, amiből - többek között - egy nagyon, nagyon figyelemre méltó tény olvasható ki. Nevezetesen az, hogy az olvasók (szebben hangzik így nevezni a "tartalom fogyasztókat") az online portálok közül legjobban a blogokat kedvelik. Ez, feketén-fehéren kiderül a látható adatokból.
Íme:
Top 10 asztali számítógépes internetes tartalom*
- Google.hu (4 879 045)
- Facebook.com (4 379 123)
- Youtube.com (4 224 443)
- Blog.hu (2 216 682)
- Origo.hu (1 995 335)
- Blogspot.com (1 907 061)
- Telekom.hu (1 856 949)
- Index.hu (1 726 964)
- Jofogas.hu (1 721 592)
- Gyakorikerdesek.hu (1 647 858)
10 mobilon fogyasztotott internetes tartalom*
- Blog.hu 1 302 742
- Origo.hu 1 091 558
- Index.hu 1 037 534
- Jofogas.hu 943 320
- 24.hu 913 414
- Nlcafe.hu 911 547
- Blikk.hu 865 174
- Nemzetisport.hu 840 919
- Hvg.hu 797 156
- Femina.hu 651 043
(Forrás: Gemius - DKT 2016/06 (15+ belföldi közönség), *csak mérőkód alapján mért adatok)
Tabletten is a blog.hu a legolvasottabb, jó üzletet csinált az index.hu mikor a blog.hu megvásárolva utat nyitott a blogokkal jelentkező civilszférának. Lassan tudatosul az internet vezető portáljait üzemeltető, szerkesztő döntéshozóiban is az a nyugati sajtóban is elfogadott szemlélet, miszerint "Ha nem megy ellenük, csináld velük!" - erről 2007-ben, Barta Judit médiakutató egy remek tanulmányt tett közzé, amit érdemes elolvasni, bloggerként és szerkesztőként egyaránt. ITT! (katt)
Gyakorló bloggerként örömmel nyugtáztam az újabb hivatalos, mérőszámokkal igazolt megerősítést: érdemes blogolni.... még akkor is, ha olykor komoly ellenállással kell megküzdenünk.
Miért is?
Mert a hivatásos újságírók, online portálok némelyike még mindig felemás módon, inkább ellenérzéssel, mint elfogadással viszonyul a bloggerekhez Valahogy úgy néz ki a helyzet, mintha a blogtér lenne az alkalmazott újságírók ubere. Fura, miközben az uber mellett és a taxisok ellen cikkeznek bőszen "hogy az Uber a jövő útja", a lelkük mélyén azt gondolják: 3,14csába a bloggerekkel, csak baj van velük!
Ezt támasztja alá, hogy az idén januárban, több éves működés után a Népszabadság megszüntette a civil bloggerek számára fenntartott oldalát, a NolBlogot.
Furcsa fintora a magyar médiának, hogy éppen a Népszabadság fogta be a száját a civil szféra íróinak, véleménymondóinak - jó nagy pofont adva ezzel a szólásszabadságnak! Az a Népszabadság, amelyik 2011-ban, a sajtótörvény életbe lépésekor, ilyen címlappal jelent meg:
Az is nagyon érdekes, hogy a blogfelület megszűnéséről és az azt megelőző blogger lázadásról a maistream médiában még egy mínuszos hír sem jelent meg, pedig az ott történtek társadalompolitikai súlya felért egy kisebb kormányellenes tüntetéssel, ahol néhányan csápolnak, hol ezért, hol azért, hol amazért - súlytalanul, címlapra vágyva, amit meg is kapnak.
Blogger szemmel és civil állampolgárként nézve is, a sajtó- és szólásszabadság földbe döngölése volt az, ami ott a januári megszűnést megelőzően lezajlott. Még az sem barokkos túlzás, hogy a magyar média szégyene, amit ott a szolgáltató megengedett magának.
Két hónapig szerkesztő hozzá nem nyúlt a blogfelülethez! A kiemelt írás ott virított a fő helyen mozdulatlanul. Külön érdekessége, hogy az írás címe az volt: "Erdogan, kolosszális tévedésünk". Miközben a poszt állt (szerkesztőre várva), a külpolitikai helyzet nap mint nap változott, felül írta az abban foglaltakat, többszörösen! DE!!!!! A magát még mindig piacvezető napilapként hirdető Népszabadságnál megállt az idő - legalábbis a blogtérben. Eközben jöttek és jöttek az újabb posztok, frissülhetett volna az oldal, bőséges volt a merítési lehetőség, de ahogy megérkeztek az írások - úgy ki is futottak.
Néhány kivétellel... Mert a bennfentes bloggerek azért megtalálták a szerkesztőt, szerkesztőket, akik mikor éppen ráértek kiemeltek 3-4 posztot a kedvenceik kérésére - mondanom sem kell, hogy nem a legjobbakat. Ez perszer csak olaj volt a tűzre, mert a bloggerek nemcsak a blogfelület elhanyagolása, hanem az egyoldalú, gusztustalanul etikátlan kiemelések ellen is lázadtak.
Joggal!
Ugyanis egy nívós poszt elkészítése nagyon sok munkát igényel, valamint némi(!) informatikai, szerkesztési tudást is. Ehhez nem elég könnyű kézzel megírni egy témát, ma már a hitelességét alá is kell támasztani fotókkal, videókkal, amiket a neten fel kell kutatni.... Sok idő, sok munka, amit a blogszolgáltató szerkesztőinek még akkor is meg kell becsülniük, ha valamiféle rosszul értelmezett felsőbbrendűségi tudattól vezérelve, mélyen le is nézik a bloggereket. Már pedig a Népszabadságnál sok mindenben volt hiba, de ez utóbbi gyakorlat kiválóan működött.
Nem sok idő kellett egy mezei bloggernek ahhoz, hogy felismerje a blogtérben klikkek alakultak, s ezeknek a csoportoknak nem a civil közösség építése az elsődleges célja, hanem a saját fizetett pozíciójuk megőrzése. A legerősebb klikk a NolBlog vezető publicistájához, Föld S. Péterhez kapcsolódott. Az itt bloggerként író profi újságírónak bérelt pozíciója volt a kiemelt helyen. Őt onnan "leírni" a legprofibb újságíró sem tudta, pedig nem minden írása volt olyan, ami pályázhatott volna a Pulitzer díjra, viszont mindig kapcsolódott a magát liberálisnak mondó, maistream média által preferált gumicsont témákhoz. Kellő gyűlölettel tálalva, amit maró gúnnyal fűszerezett. Ehhez tapsolt a klikkjébe tartozó ünneplő blogger közönség. Mit tapsolt! Verbálisan szétverte az ellenvéleményt mondókat! Röpködtek a válogatott kocsmai hangú szitkok, a húhaanyádtól kezdve a másik blogger emberi méltóságának teljes szétcincálásáig. A szerkesztők még véletlenül sem függesztettek fel, vagy zártak ki ebből a klikkből valakit, még akkor sem, amikor megpróbálta szerkesztgetni valaki a blogfelületet.
Az igazán dühítőek azonban nem a verbális támadások voltak, hanem az informatikai manipulációk.
(Az, hogy adták-vették-vitték a bloggerek személyes adatait, IP-cimeit, egy másik történet)
Gyakorlat volt, hogy ha Föld S. feltett egy posztot, a blogjához tartozó számláló néhány perc alatt többezres látogatottságot mutatott, ami ha valós lett volna, lefagyasztja az egész rendszert. A "csapatához" tartozó néhány blogger számlálója is szaladt rendesen, míg a többieké, a legjobb, legnívósabb posztoké is pár százas olvasottságot ért el - a számláló szerint. S ez volt a valós
adat. Ma már ismert, a Népszabadság online felületének olvasottsága, ahogy mondani szokták a béka segge alá került. Az ite.hu, az e-gazdaságot leképező leglátogatottabb weboldalak listáján már 2014-ben, a Népszabadság.hu a 61. helyen állt. Viccesen érdekes azonban az, hogy a bloggerből lett Szily László működtette cink.hu ott loholt a nyomában, a 69. helyet jelentő látogatottsági mutatójával.
Az ite.hu idézett felmérése óta eltelt két év. A cink.hu szünetelti megjelenését, a Népszabadság megszüntette a NolBlogot, legalábbis a civil szféra számára.
Mert minden ellenkező tájékoztatás, híresztelés ellenére a NolBlog azért működik.
Így néz ki: http://nol.hu/nol_blog (ha a link nem nyílna meg, kattins IDE!)
A teljes blogfelületen három blogger szerepel, Föld S. Péter, PuPu és Jehu.
Nekem, mint egyszerű halandó olvasónak nem túl ígéretes étlap. Szegényes választék, még akkor is, ha nem látom, hogy ugyanott ugyan abban az időben egyszerre több szerző is feldolgozza ugyanazt a témát.
Ami ezen az oldalon érdekes és figyelemreméltó, azok a mérőszámok. Ha megnyitunk egy-egy posztot akkor látható, hogy Föld S. Péter facebook-os tetszési indexe 13 ezer (link itt), PuPunál ugyan ez a szám 22 azaz huszonkettő!!!!! (sicc!) (link itt) Jehu még rosszabbul áll olvasottság tekintetében, az ő facebook mutatója 4, (link itt) azaz négyes!!!!!!!!
Mit is lehet ebből kiolvasni? Talán azt, hogy jelen pillanatban Föld S. Péter a magyar média legolvasottabb, legkeresettebb publicistája? A számok szerint, a lakosság tartalom fogyasztó részével arányosan összevetve jobb, keresettebb mint a világsztár Oprah Winfrey, akinek Barack Obamával készült interjúját ugyancsak 13 ezren nézték meg Magyarországon?
Ennek eldöntését a kedves olvasóra bízom, mert én ehhez már nem találok szalonképes szavakat, különösen annak ismeretében nem, hogy tudom PuPu saját blogja kiemelkedően magas látogatottsággal bír. A facebookon az ő remek írásai köré több ezres rajongói tábor, fanklub szerveződött - méltán, mert kitűnő tollú blogger. Pontos, érdekes információkat lehet tőle megtudni. Érezhetően jól mozog a felsőbb politikai és gazdasági körökben és ennek ismeretében karakteres véleménye is van a magyarországi viszonyokról.
Az is roppant érdekes, hogy míg a két utóbbi blogger írásaihoz csak néhány hozzászólás érkezik, addig Fsp 150, 200 hozzászólóval is dicsekedhet(ne), ha a figyelmes szemlélő nem találná szembe magát azzal is, hogy ezt a magas számot mindössze ugyanaz a 3-4 ember generálja, akik hajdani bloggerei, kommentelői voltak a NolBlognak, s akik profi módon üldöztek el minden civil próbálkozót, kart kartba öltve az éppen ügyeletes szerkesztőkkel.
Ezek után bárki megkérdezhetné, hogy ez az egész nekem miért fontos? Minek foglalkozom vele?
Ha nem tetszik Fsp - nem kell olvasni, ha nem tetszik a Népszabadság azt se kell olvasni - lehet máshol híreket, véleményeket találni, szerencsére bőséges a kínálat a neten. Annak, aki ezt mondja, igaza is van! Nem is olvasom már jó ideje egyiket sem, mint ahogy sokan mások sem! Talán ezért is került padlóra a Népszabadság, mert akárhogy csűrjük-csavarjuk egy-egy sajtó orgánum rangját, értékét mégiscsak a valódi olvasók adják és nem a manipulált mérőszámok!
Netes barangolásaim közben arról is tudomást szereztem, hogy időközben a Népszabadság szerkesztőségét a tulajdonos ketté választotta, a print és az online nem kapcsolódik össze. A nol.hu önálló szerkesztőségként dolgozik, új főszerkesztő, Borbás Gábor irányítja majd, aki az origo.hu-tól érkezett a laphoz. Bár, az új főszerkesztő éppen hogy csak beleszagolhatott a szerkesztőség levegőjébe, nemhogy érdemi munkát végezhetett volna július elsejétől - máris újabb változás várható a lap háza táján. A kósza hírek szerint a Népszabadságot is tulajdonló Mediaworks új tulajdonoshoz, a Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe tartozó Opimus Press Zrt. tulajdonába kerülhet. Akit a téma bővebben érdekel, az a IDE kattintva részletesen tájékozódhat.
Őszínte leszek: nem érdekel a Népszabadság sorsa. Sem az, hogy kinek a tulajdonába kerül, sem az, hogy kik és hogyan írják, szerkesztik a jövőben.
DE! A szólás- és sajtószabadság bloggerként, civil választópolgárként nagyon is érdekel. Becses, értékes, törékeny valami, amit mindenképpen meg kell őriznünk - mindannyiunk érdekében.
Ha valaki valamiért rosszul sáfárkodik vele, arról beszélni kell!
Ez alól nem mentség a mundér becsületének védelme sem... ha a sorban becsinál az egyik katona, a többi meg hallgatva körbeállja, hogy ne látszódjék, attól annak a sz@rnak még szaga van, ami messzire érződik! Nagyon messzire.... egészen a hiteltelenségig!
(fotók: mno.hu, google)